Teknik Döküman
KP2W-3R Kapasitif Seviye Elektrodu

Ayvaz KP2W-3R kapasitans ölçme prensibine göre çalışmaktadır. KP2W-3R iletken ve iletken olmayan sıvılarda farklı seviyeleri göstermek için kullanılır. KP2W-3R elektrod gövdesine entegre edilen ve 4-20 mA’lik standart bir analog sinyal üreten bir seviye vericisi içermektedir. Pano muhafaza kapağı üzerinde bulunan display’den 4-20 mA analog çıkış takip edilebilir.

Seviyeyi belirtmek için kapasitans ölçme prensibi kullanılmaktadır. Elektrod çubuğu ve kap duvarı bir kapasitör oluşturur. Temel olarak bir kapasitenin değerinin levhaların arasındaki maddenin dielektrik değerinden, levhaların alanlarından ve aralarındaki uzaklıktan etkilenmesine dayanır. Elektrodun ve tank duvarının alanı sabit olduğundan tek değişken şey dielektrik rolündeki tankın içinde bulunan maddedir. Eğer bu dielektrik maddenin seviyesi değişiyor ise, plakalar içinden geçen akım da seviye ile orantılı olarak değişir. Bir dielektrik, su gibi pek çok sıvıyı dışarıda bırakan bir yalıtma maddesi olarak tanımlanmaktadır.

Hava ve vakumun dielektrik sabiti 1 iken, diğer maddelerin 1’den büyüktür ve bu yüzden tank içindeki madde miktarının değişimi ile kapasite de değişir. Faydalı bir ölçüm sonucu almak için, sıvıda değişik derinliklere daldırılmış olan ölçüm çubuğu tamamen yalıtılmalıdır. Ölçme derecesinin ayarlanmasından sonra seviye bir display ünitesinden okunabilir.

Uygulama Alanları:

Buhar kazanları, sıvı tankları, yakıt tankları, konsantre tankları, deniz uygulamaları, glikol tankları, gıda makineleri, soğutma sıvı tankları, gemiler, salamura tanklar, şarap depoları, temiz su depoları, yağ tankları, CO2 sıvı tankları, yüksek sıcaklıklı tanklar, düşük iletkenlikteki sıvılar, sıcak yapışkan ve yüksek viskoziteli asit ve kimyasal sıvılar.

Avantajları:

Kolay kalibrasyon edilir.
Alt ve üst nokta için kalibrasyon imkânı
Hareketli parçaları yoktur.
Kolay montaj edilir.
Yüksek doğruluk
Dayanıklı gövde
Yüksek sıcaklık ve yüksek basınçta çalışır.
50-4000pF ölçüm aralığı

ÜRÜN HAKKINDA

BİZ SİZİ ARAYALIM

İletişim bilgilerinizi paylaşın danışmanlarımız sizi arasın.

PRODSO VANA ve POMPA A.Ş.

TEKLİF İSTE

İletişim bilgilerinizi paylaşın danışmanlarımız sizi arasın.